5 typowych błędów, których należy unikać, szukając funduszy na uruchomienie swojej firmy

0
840
błędy obliczeniowe

Poszukiwanie finansowania dla swojego startupu to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają początkujący przedsiębiorcy. Świat biznesu zna historie nieudanych startupów. W większości przypadków główną przyczyną tego był jeden mankament – pieniądze. Jeśli masz zamiar wyruszyć w satysfakcjonującą podróż rozwoju własnego biznesu przerób każdą lekcję jaką może dać Ci historia i nie popełniaj błędów, które ktoś inny zrobił i zapłacił za nie wysoką cenę.

Jakie błędy najczęściej popełniają niedoświadczeni przedsiębiorcy?

 1. Niewystarczające badania rynku
 2. Masz pomysł na produkt lub usługę, która Twoim zdaniem jest genialna i która zmieni zasady gry rynkowej. W większości przypadków startupy są zbyt przywiązane do swojego pomysłu, co jest zrozumiałe, ponieważ to ich dziecko i dlatego zapatrzeni są w nie jak w obrazek. Jednak przed rzucaniem się na głęboką wodę potrenuj trochę w brodziku i wykonaj następujące kroki:
  1. Sprawdź, czy istnieje popyt na Twój produkt lub usługę.
  2. Przeanalizuj potrzeby klientów. Twój produkt musi rozwiązywać problemy ludzi.
  3. Wykonuj małe testy rynkowe z produktem, aby kierować rozwojem produktu we właściwy sposób.
  Dzięki tym wskazówkom powinieneś ocenić czy model biznesowy, który opracowałeś będzie wystarczający do pozyskania pierwszych klientów bez potrzeby inwestowania dużych sum pieniędzy w rozwój produktu, który i tak w ostateczności znajdzie się na śmietniku lub będzie zalegał w magazynach i nie znajdzie ani jednego nabywcy. Najpierw przeanalizuj potencjalny popyt na swoje produkty lub usługi, a dopiero potem wypłyń na szerokie wody.
  2. Oddawanie zbyt dużej kontroli nad firmą inwestorom
  W pierwszych dniach, kiedy pomimo tak wielu wysiłków, startupy nie widzą żadnych pieniędzy, dominującym uczuciem zazwyczaj jest desperacja i gorączkowe szukanie funduszy na rozwój pomysłu. W tym momencie pojawia się myśl o znalezieniu inwestora, który za część udziałów w firmie zechce wyłożyć znaczącą sumę pieniędzy na podtrzymanie przy życiu Twojego pomysłu. Zastanów się czy jest to konieczne, może warto zastanowić się czy w obecnej sytuacji Twoja firma może poradzić sobie bez dużej liczby pracowników, bez cateringu i wynajętego biura. Większość inwestorów na wczesnych etapach finansowania chce mieć udział w kapitale firmy w zamian za swoje pieniądze. Jest to zrozumiałe, ale musisz pamiętać, że rozwój Twojej firmy nie może odbywać się na zasadzie wyprzedawania rodowych sreber. Pamiętaj, tak duże firmy jak PayPal, Facebook, Google czy Amazon zaczynały jako garażowe firmy lub ich założyciele w początkowej fazie ich działalności za biuro wybrali sobie małe studenckie kawalerki. To powinno dać Ci do myślenia.
  Jako właściciel startupu musisz zdać sobie sprawę, że będziesz zmuszony inwestować na więcej niż jednym etapie jego rozwoju, dlatego ważne jest, aby na początku nie dawać swoim inwestorom zbyt dużego udziału w kapitale firmy. Rezygnacja ze zbyt dużej kontroli może później spowodować, że staniesz się akcjonariuszem mniejszościowym, a firma i wizja, którą tak skrupulatnie wykreowałeś może zostać szybko spieniężona i Twój cel zostanie pochłonięty przez żądnych dywidendy udziałowców.

Chwilówki bez grosza – niezbyt dobre rozwiązanie dla startupu!

O tym jak walczyć o swój wpływ na firmę, którą chcesz tworzyć, z pasji, możesz przeczytać w książce Phila Knighta, „Sztuka zwycięstwa”, założyciela firmy Nike. W sposób bardziej akademicki zagadnienie to jest zaprezentowane w książce „Financial Management for Technology Start-Ups: A Handbook for Growth”, Alnoora Bhimaniego.
3. Niedoinwestowanie lub przeinwestowanie startupu
Zbyt dużo lub zbyt mało czegokolwiek nigdy nie jest dobre. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, ile kapitału będziesz potrzebować na każdym etapie rozwoju swojej firmy. Przed każdą decyzją o zainwestowaniu 1 PLN zawsze dokonuj dokładnej wyceny i analizy ryzyka.
Zbyt dużo pieniędzy daje trochę amortyzacji, ale pieniądz kosztuje. Mając zbyt dużo pieniędzy, możesz ulec pokusie podjęcia decyzji, na które startup nie jest gotowy na danym etapie rozwoju.
Niektóre startupy zachowują zbyt daleko idącą ostrożność, prosząc inwestorów o zbyt małe pieniądze. Może to być również przepis na katastrofę, ponieważ wkrótce zabraknie Ci pieniędzy i będziesz zmuszony czy zmuszona ponownie przejść przez cały proces negocjacji, informując inwestorów, że nie zaplanowałeś zbyt racjonalnie budżetu.
4. Niewłaściwy dobór inwestorów
Ukierunkowanie swojej energii i czasu na pozyskanie niewłaściwych inwestorów, którzy nie mogą pomóc Ci w rozwoju start upu ze względu na brak doświadczenia w branży, w której masz zamiar działać jest kolejnym gwoździem do trumny Twojego projektu. Nie trać czasu na próbę uzyskania pieniędzy od funduszu, który nie posiada historii udzielania pożyczek dla Twojej branży ani nigdy nie zajmowała się kwestiami finansowania początkowego. Najgorszym posunięciem może być też zwrócenie się do inwestora o pomoc, który już zainwestował w Twojego konkurenta. Postaraj się pozyskać inwestorów, którzy również wnoszą do stołu coś innego niż tylko pieniądze, mogą to być zasoby ludzkie, know-how, zaplecze R&D, kanały logistyczne i dystrybucyjne lub mentoring.
5. Zarządzanie kadrami
Genialny pomysł może się nie powieść pomimo zdobycia funduszy z powodu czegoś tak prostego, jak brak właściwych ludzi, z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Zazwyczaj pierwsze 15 osób, które zatrudnisz przesądza o sukcesie lub porażce Twojego przedsięwzięcia. Co warto zrobić w takiej sytuacji?

https://pozyczasz.pl/chwilowki/dlaczego-firma-pozyczkowa-chce-przelew-na-1-grosz/

1. Wyznacz jedną osobę jako lidera.
2. Pamiętaj, aby pracować mądrze i delegować pracę członkom zespołu.
3. Nie zatrudniaj zbyt wielu osób zbyt wcześnie i nie zatrudniaj niedoświadczonych osób.
Nie bój się wyzwań. Start-up to dopiero początek. Jeżeli masz pomysł na biznes warto działać już teraz i nie ważne czy jest to wielki pomysł zmiany obecnego paradygmatu czy mały biznes, który rozwiąże problemy niewielu ludzi. Warto jest też rozmawiać o swoich pomysłach z ludźmi, którzy mogą Ci pomóc. Do dzieła !