500 plus na 1 dziecko 2019. Zmiany w programie rządowym

0
1795
500 plus na pierwsze dziecko - zmiany w 2019

Program rządowy 500+ istnieje już od 1 kwietnia 2016 roku i został zapoczątkowany przez PiS po wygranych wyborach parlamentarnych. Początkowo dotyczył rodzin, które posiadają 2 dzieci. Obecnie zbliżają się kolejne wybory, w których szef partii rządzącej Jarosław Kaczyński zapowiedział nowe zmiany w obecnym programie 500 plus. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość zwycięży wybory, wprowadzi w życie 500 plus na pierwsze dziecko jeszcze w roku 2019!

Kiedy będzie wypłacane 500 + na pierwsze dziecko?

Obietnica rządu padła mogłoby się wydawać „wczoraj”, a już wiele osób poszukuje wniosków i szuka informacji, gdzie i jak odebrać pieniądze w przypadku posiadania tylko jednego dziecka. W zasadzie nie ma co się dziwić, bo jeśli rząd mówi, że da wszystkim – to trzeba brać i korzystać z programu.

Zobacz: Od kiedy 500 plus dla pierwszego dziecka?

Należy jednak zachować jeszcze odrobinę cierpliwości, gdyż zmiany do programu rodzinnego maja być wprowadzone od 1 lipca 2019 roku. Nie oznacza to jednak, że z tym samym dniem zostaną wypłacane zasiłki 500+. Należy mieć na uwadze jak wyglądały wypłaty po wprowadzeniu programu – opóźnienia dla wielu rodzin to kwestia nawet kilku miesięcy.

Należy wiedzieć, że 500 + wypłacane było już na 1 dziecko i w dotychczasowym programie rodzina+, przy czym kryterium były zarobki rodziców. Dochód na osobę w calej rodzinie nie mógł przekroczyć 800 zł. Inne warunki spotkać można było dla rodziców samotnie wychowujące dzieci czy w przypadku dzieci niepełnosprawnych.

Wniosek 500+ na pierwsze dziecko 2019 – gdzie pobrać?

Tutaj również nie ma co wyprzedzać faktów i szukać wniosków. Prawo jeszcze nie zostało zmienione, a co bardziej istotne, program jest dopiero zapowiedzią. Nie ma w związku z tym żadnego wniosku do pobrania.

Pobrać można jedynie wniosek do obecnego programu co dotyczy osób, którym dopiero urodziło się drugie dziecko.

Wymagane dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o 500+ na 1 dziecko

Lista dokumentów jakie trzeba zgromadzić by otrzymać zasiłek w wysokości 500 zł na pierwsze dziecko może przywrócić o zawrót głowy. Osoby, które na codzień nie mają styczności z biurokracją, tutaj dopiero zobaczy jak funkcjonuje nasz system polityki społecznej, socjalnej i właściwie w każdym innym samorządzie.

wychowujesz 1 dziecko? Weź 500 +

Jakie dokumenty do 500+ – w przypadku 1 dziecka:

 • dokument tożsamości – np. dowód osobisty,
 • zaświadczenie, że na dziecko nie jest pobierany zasiłek w miejscu pobytu stałego/zameldowania,
 • akt urodzenia dziecka,
 • orzeczenie niepełnosprawności (o ile dotyczy takiej osoby),
 • zaświadczenie o wysokości dochodów za rok ubiegły (Urząd Skarbowy),
 • oświadczenie o deklarowanych dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym (wysokość dochodu, należne składki, dochód po odliczeniu składek),
 • zaświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego
 • prawomocne orzeczenie sądu orzekającego rozwód lub separację (dotyczy osób samotnie wychowujących dziecko),
 • orzeczenie sądu ws. opiekuna prawnego dziecka,
 • zaświadczenie z gminy o wielkości gospodarstwa rolnego podanego w hektarach,
 • kserokopię umowy dzierżawy zawartej na okres co najmniej 10 lat zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników,
 • informacja o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne,
 • oświadczenie, iż zapoznałeś się z informacją, że zmianę dochodu należy zgłosić do odpowiedniego urzędu,
 • jeśli straciłeś dochody/pracę (kopia umowy o pracę, świadectwo pracy, pity, zaświadczenie od pracodawcy)
 • jeśli jesteś cudzoziemcem – zezwolenie na pobyt czasowy z pozwoleniem na pracę,
 • zaświadczenie o przyznaniu alimentów,
 • i wiele innych dla nietypowej grupy osób, rodzin zastępczych, placówek opiekuńczych, itd.

Co myślisz o liście dokumentów jaką trzeba dostarczyć by otrzymać zasiłek 500 plus na pierwsze dziecko w 2019 roku? W zasadzie niezależnie od roku, lista ta jest olbrzymia i mogłaby się wydawać absurdalna, lecz co podziała na osoby lepiej jak obiecane 500 zł? Za takie pieniądze nawet na chorą biurokrację jesteśmy w stanie przymrużyć oko, prawda?

dokumenty na 500 plus 2019 - jakie i gdzie

Ile się czeka na przelew pieniędzy na pierwsze dziecko w programie 500+?

O ile przy starcie programu rodzina 500+ występowały pewne niedogodności co do szybkości przyjmowania wniosków oraz wypłaty świadczeń, tak w tym momencie takie problemy praktycznie nie występują. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że wszystkie zebrane dokumenty muszą być kompletne i zatwierdzone. W takim przypadku an pieniądze z 500+ czy to dla pierwszego dziecka czy na drugie – czekać będziesz około miesiąca. Jeśli wniosek złożysz w styczniu, pieniądze otrzymasz prawdopodobnie pod koniec lutego.