ART LAB w ramach ARTLOOP to seria warsztatów i akcji w przestrzeni miejskiej skierowana do szerokiego grona odbiorców, zainspirowanych hasłem NOCNA ZMIANA. Wszystkie aktywności, warsztaty i akcje udostępniane są nieodpłatnie. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Zapisy: edu@artloop.pl
Kuratorzy: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
Koordynacja z ramienia „ę”: Eliza Gryszko
Koordynacja z ramienia ARTLOOP: Lena Dula + Natalia Gruba
„Wieczornik”, czyli jak pamiętasz prywatki, dansingi, imprezy z dawnych lat – warsztat i spotkanie dla seniorów
Prowadzenie: Agnieszka Pajączkowska, Magdalena Kreis
Czas:
3 września / uwaga! zmiana g. 16.00-19.00 / Dwie Zmiany
4 września – efekty warsztatów zostaną zaprezentowane w przestrzeni festiwalu
Liczba uczestników: 20
Wiek: osoby 60+
Zapisy: edu@artloop.pl
Opis:
Do udziału w działaniu zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę powspominać dawne czasy, snując wspomnienia. Co wydarzyło się naprawdę, a co nam się przyśniło, wydawało? Dowodem na to mogą być zdjęcia, choć i one nie opowiedzą całej prawdy…
Zachęcamy, by uczestnicy przynieśli ze sobą prywatne fotografie, a także wycinki z gazet, bilety czy ulotki, które staną się punktem wyjścia do rozmów. Spiszemy niektóre ze wspomnień, tworząc wspólnie album-wieczornik: łączący pamiętnik, sennik i album rodzinny. W trakcie wspominania dawnych zabaw i pracy nad albumem, stworzymy także play listę – seniorzy wskażą konkretne utwory, które kojarzą się im z dawnymi, wieczornymi zabawami.
Efekty naszych działań zaprezentujemy w przestrzeni festiwalu.
„Nocny Plac Zabaw”
Prowadzenie: Agnieszka Pajączkowska, Magdalena Kreis.
Miejsce: Obiekt Zamiana na Plac Przyjaciół Sopotu
Czas: 4 września | g. 21.00-24.00 – warsztat
Plac będzie czynny w kolejne dnie festiwalowe w godz. 21.00-24.00
Liczba uczestników: bez ograniczeń
Wiek: warsztat rodzinny
Zapisy: edu@artloop.pl
Opis:
Kto powiedział, że na podwórku można się bawić tylko w ciągu dnia? Czy noc musi być czasem, kiedy przerywamy zabawę? A gdyby tak przestrzeń do zabawy nagle stała się widoczna (tylko) w nocy? Zapraszamy na wyjątkowy, wieczorny warsztat poświęcony grom i zabawom w ciemnościach. W trakcie rodzinnego spotkania warsztatowego stworzymy wspólny nocny plac zabaw, na którym plenerowe i towarzyskie gry przygotujemy w nowej odsłonie. Świecące w nocy klasy, neonowa guma do skakania, podświetlane tory do gry w kapsle, lotki do badmintona widoczne w ciemności – to tylko kilka propozycji, ale to jak zbudujemy przestrzeń do zabaw nocnych zależy od uczestników. Użyjemy świecących gadżetów, fluorescencyjnych taśm, różnego typu lampek, by osiągnąć zaskakujący efekt widocznego (tylko) w nocy pola do gier i zabaw, które posłuży uczestnikom festiwalu Artloop przez kolejne dni, czy raczej noce.
„Nocturnal City. Mapowanie sensoryczne”
Prowadzenie: Katarzyna Wala
Miejsce: PGS – sala warsztatowa [zbiórka przy punkcie info] + Park Północny, Park Południowy
Czas: 5 września | g. 16.00-22.00
Liczba uczestników: 10-14 (musi być parzysta liczba uczestników)
Wiek: brak ograniczeń wiekowych
Zapisy: edu@artloop.pl
Opis:
Propozycja warsztatów opiera się na dwóch kluczowych założeniach. Pierwsze z nich mówi o tym, że miasto dzienne i miasto nocne są dwoma różnymi miejscami. Każde z nich ma swoich własnych mieszkańców, zwyczaje i centra. Zgodnie z drugim założeniem, noc w mieście nie jest już tym samym, czym była dla naszych przodków przed kilkoma wiekami. Dawniej noc „wyostrzała” zmysły, dziś została skolonizowana przez praktyki patrzenia.
Warsztaty będą pretekstem do tego, aby zastanowić się nad znaczeniem światła i mroku w doświadczeniu miasta oraz konkretnych jego fragmentów. Uczestnicy warsztatów doświadczą też sytuacji czasowej niewidomości, dzięki czemu będą zmuszeni do skupienia się na doświadczeniach innych zmysłów. Efektem wspólnej pracy będzie sensoryczna mapa wybranego fragmentu Sopotu.
„Nocne zakaMarki – co odkrywa sopocka noc”
Prowadzenie: Alicja Szulc
Miejsce: Obiekt Zamiana + przestrzeń miasta Sopot
Czas: 5 września | godz. 18.00-23.00
Liczba uczestników: 15
Wiek: brak ograniczeń
Zapisy: edu@artloop.pl
Opis:
Warsztat fotograficzny zaplanowaliśmy dla osób, które interesują się fotografią, zwłaszcza fotografią miejską. Celem warsztatu będzie ukazanie drugiej strony miasta, które nigdy nie zasypia, jest w ciągłym ruchu, jest pełne bawiących się ludzi. Skupimy się na nieoczywistej warstwie wizualnej Sopotu. Pokażemy, że są miejsca, które przysłowiowo śpią od kilki lat, zapomniane, zepchnięte w głąb świadomości mieszkańców i turystów nie funkcjonują jako oficjalna część miasta.
W ramach nocnego pleneru sprawdzimy co odkryje przed nami miasto po zachodzie słońca. Poszukamy ukrytych miejsc – nieturystycznych, sprawdzimy czy zniszczone kamienice kryją swoje historie. Stworzymy nocny portret miasta. Na koniec zaprosimy uczestników do zabawy ożywiania tych przestrzeni, poprzez nadanie im życia światłem.
Warsztaty fotograficzny połączony z nocnym plenerem. Warsztat składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
Uczestnicy chcący wziąć udział w warsztatach powinni zabrać aparat i statyw fotograficzny. Ofertę kierujemy do turystów, mieszkańców Sopotu i Trójmiasta, którzy interesują się fotografią i chcą odkryć jej nowe oblicze.
„e-sztuczki dla sztuki”
Prowadzenie: Sylwia Żółkiewska
Miejsce: PGS – sala warsztatowa [zbiórka przy punkcie info]
Czas:
4+5 września | g. 12.00-16.00
6 września | g. 16.00-20.00
Liczba uczestników: 15 osób
Wiek: 13-20 lat
Zapisy: edu@artloop.pl
Opis:
Warsztat kierujemy do młodych ludzi. Pokażemy jak za pomocą nowych technologii można tworzyć sztukę, ale i o niej mówić, zdobywać o niej wiedzę.
Uczestnicy wyniosą ze sobą pakiet aplikacji dostępnych w sieci, które mogą wykorzystać do tworzenia dzieł sztuki.
Warsztat będzie składał się z 4 części: inspiracja->poznanie narzędzi->działanie->publikacja
Warsztat to też pokaz i dyskusja o sztuce nowych mediów – na czym polega, jak pojawienie się nowych technologii wpływa na jej rozwój. Podczas pokazu – będącego wstępem do dyskusji – zostaną pokazane przykłady dzieł sztuki opartych o nowe technologie.
Uczestnicy będą mieli szansę na głębsze poznanie proponowanych narzędzi i dłuższe poeksperymentowanie z nimi. W dalszej części warsztatu uczestnicy za pomocą tabletów i wybranej aplikacji uczestnicy spróbują stworzyć wizualny remix inspirowany sztuką nowych mediów.
Efekty prac zostaną opublikowane w aplikacji Pinterest, Vine, a także na You Tube i fanpage’u festiwalu ARTLOOP.