Dominik Lejman

Dominik Lejman (ur. 5 marca 1969 w Gdańsku) — polski artysta współczesny, zajmuje się malarstwem, sztuką wideo.
W 1993 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Gdańsku oraz Royal College of Art w Londynie, gdzie uzyskał Degree of Master of Arts. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1996 roku.Laureat: nagrody Fundacji Kultury; Minton Award – Royal College of Art, London; 1st Prize Absolut RCA, Absolut Vodka Competition, Royal College of Art, London; Christie’s Painting Award, London. Laureat Paszportu POLITYKI na rok 2001.

Od 2005 roku prowadzi pracownię malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu i Berlinie.

W swoich pracach łączy projekcje wideo z podmalówkami malarskimi, tworzy „wideo freski” oraz wielkoformatowe fototapety. Trudno jednoznacznie powiedzieć czym są prace Dominika Lejmana ponieważ nie mieszczą się w żadnych konkretnych ramach – wykraczają poza malarstwo i nie są w żaden sposób uwspółcześnianiem tego medium, nie można nazwać ich też ekranami, ponieważ przed takim określeniem wzbrania się sam artysta. Jednym z jego najbardziej znanych projektów był realizowany w ramach europejskiego programu Culture 2000 Szpital jako krajobraz małych spektakli, który polegał na wyświetlaniu na ścianach dziecięcych szpitali projekcji wideo ze zwierzętami (2002)[1]. Projekcje można było zobaczyć w Brukseli, Paryżu, Madrycie i Warszawie. Projekt znalazł później swoją kontynuację także w innych miastach.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dominik_Lejman