Jak segregować śmieci?

0
1182
segregacja smieci

Segregowanie śmieci to jeden ze sposobów na to, aby codziennie dbać o środowisko naturalne. Ale od jakiegoś czasu to również obowiązek wynikający z obowiązującego w Polsce prawa.

Na czym polega segregacja odpadów? Najprościej można powiedzieć, że na oddzieleniu od siebie odpadków z różnych materiałów i wyrzucenie ich do przeznaczonych na nie kontenerów. Ale w praktyce może sprawić wiele problemów. Czy flakon po perfumach możemy wyrzucić w całości do kontenera ze szkłem czy wcześniej musimy pozbyć się atomizera? Jak wyrzucać odpadki bio – w woreczku foliowym czy luzem do kontenera? Słoiki myć przed wyrzuceniem czy nie? Oto krótki poradnik, który ułatwi segregowanie śmieci. Przyda się, bo za błędy w segregowaniu naliczane są spore kary finansowe.

Tego nie wrzucaj do kontenera na papier!

Mleko czy sok kupujemy w kartonie. Karton kojarzy się z papierem i często ląduje właśnie w kontenerze dla niego przeznaczonym. Tymczasem w rzeczywistości opakowanie po mleku czy soku to tzw. tetrapak, który jest połączeniem kartonu oraz folii. Wrzucajmy go do pojemnika plastik. Zużyty papierowy ręcznik kuchenny nie powinien budzić takich wątpliwości. Wyrzucamy do kontenera na papier? Nie! Zużyte ręczniki i papierowe chusteczki nie nadają się do recyklingu i powinny trafiać do kontenera na niesegregowane odpady. Tam też jest miejsce zużytych pieluch, podpasek oraz paragonów zakupowych, które drukowane są na papierze termicznym i zawierają szkodliwy bisfenol. Jeśli mamy karton po przesyłce, wrzućmy go do pojemnika na papier, ale dopiero po usunięciu taśmy klejącej.

Szkło szkłu nie równe

Obok pojemników na papier, plastik (oraz metal i tworzywa sztuczne) oraz odpady segregowane, w wiacie śmietnikowej musi się również znaleźć kontener na szkło. Tu też wiele osób popełnia błędy. Przede wszystkim nie powinny do odpadków szklanych trafiać rozbite szyby, szklanki i kubki. To również nie jest miejsca na przepaloną żarówkę, którą należy zanieść do punktu odbierającego tzw. elektrośmieci (na przykład w sklepie ze sprzętem oświetleniowym). Często można usłyszeć o konieczności mycia butelek lub słoików przed wyrzuceniem. To nieprawda. Szkło jest myte w zakładzie, który je odbiera i nie ma sensu, abyśmy zużywali wodę w swoim domu. Takie postępowanie jest nieekologiczną a przecież w segregacji właśnie o ekologię chodzi. Nie musimy również sami pozbywać się metalowych czy plastikowych elementów atomizera z flakoników po perfumach. Można je wyrzucać w całości.

Które śmieci są bio?

Nowością w segregowaniu śmieci są pojemniki na odpady bio. To, co powinno do nich trafiać, budzi ciągle jeszcze wiele wątpliwości. Warto wiedzieć na przykład, że odpadem bio nie są resztki mięsa, wędlin i chleb.  Do tej kategorii należą odpady pochodzenia roślinnego: obierki, ogryzki, resztki obiadu, trawa czy liście, skorupki jajek i spleśniałe przetwory z owoców i warzyw. Czy wyrzucać je luzem? A może lepiej w woreczku? Wiele firm odbierających tego typu śmieci ma na wyposażeniu rozrywarki do woreczków. Teoretycznie więc możemy zbierać obierki do foliówki. Lepiej jednak tego nie robić, bo resztki takich opakowań mogą trafić na kompost, a później na pole czy do ogrodu.

Warto wiedzieć, jak segregować odpady. Taka wiedza pomoże nam uniknąć wielu błędów, które obciążą środowisko i naszą kieszeń.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl