Jak wybrać oświetlenie do strefy dziennej?

0
1186
oświetlenie

Nowoczesne domy i mieszkania to coraz częściej duże, otwarte przestrzenie. Takie wnętrza wyglądają bardzo efektownie, przestronnie i elegancko. Pozostaje jednak pytanie, jak oświetlić taką przestrzeń, by podkreślić jej zalety? Najważniejsze jest to, by oświetlenie nie zamykało się w jednej lampie na środku pokoju. Otwarte przestrzenie często są nieregularne, pełne małych zakamarków. Jeśli chcesz, aby cała przestrzeń wyglądała dobrze, musisz zadbać o to, aby każdy kąt był dobrze oświetlony.

Oświetlenie centralne

Zacznij od oświetlenia centralnego, czyli lamp sufitowych, które oświetlą całe pomieszczenie. Jeśli przestrzeń jest naprawdę duża, możesz zdecydować się na kilka lamp. Dobrze sprawdzają się tutaj szklane żyrandole wiszące, które są duże, zdobne, a do tego funkcjonalne. Oprawy na kilka żarówek dają światło na całe pomieszczenie, a szklane klosze nie zatrzymują go wewnątrz, ale równomiernie rozpraszają po wnętrzu. Im większa przestrzeń dzienna, tym więcej opraw możesz zamontować. Standardowo warto zdecydować się na minimum dwie. W salonie i w strefie jadalnej.

Oświetlenie dodatkowe

Oprócz oświetlenia centralnego należy wybrać także dodatkowe lampy, które będą doświetlały trudno dostępne miejsca i pełniły funkcję dekoracji. Tutaj najlepiej sprawdzą się lampki stojące nowoczesne i kolorowe, takie które przykują wzrok ciekawą formą czy barwą wykończeń. W ofercie sklepów oświetleniowych znajdziesz mnóstwo ciekawych modeli, nie tylko nowoczesnych, ale też klasycznych. Wybierz kilka lamp z różnych kolekcji, które spójnie ze sobą wyglądają. Spraw, by lampy stały się dekoracją niczym piękny obraz czy rzeźba. Lampy stołowe ustaw nie tylko na komodzie, ale także na stoliku kawowym czy nawet parapecie. Lampy podłogowe możesz ustawić obok kanapy, a także przy wejściu do pomieszczenia lub w okolicy stołu jadalnianego. Włączając taką lampę podczas kolacji stworzysz przyjemną atmosferę.

Posiadając te dwa rodzaje oświetlenia: centralne i dodatkowe, Twój salon będzie oświetlony w pełni i na pewno będzie zachwycająco się prezentował, zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami.

Oświetlenie do jadalni – jakie wybrać i gdzie zamontować

Marzysz o pięknej, eleganckiej, ale też praktycznej i funkcjonalnej jadalni? W takim razie oprócz wyboru stołu i krzeseł musisz skupić się także na odpowiednim oświetleniu. Aby jadalnia prezentowała się gustownie i była praktyczna, należy odpowiednio ją doświetlić. Jak to zrobić? Kilka słów o tym znajdziecie poniżej.

Gdzie zamontować lampę w jadalni

Oświetlenie jadalni to przede wszystkim bezpośrednie oświetlenie stołu. Oczywiście warto zamontować także kilka punktów światła na suficie, tak by pomieszczenie było oświetlone równomiernie, ale najważniejsza jest lampa zamontowana tuż nad stołem. Jak poprawnie powiesić żyrandol, aby nie przeszkadzał podczas jedzenia? Kluczowa jest tutaj długość zawieszenia. Żyrandol nie może przeszkadzać podczas posiłków – to znaczy, że nie może być zamontowany na wysokości wzroku. Inaczej osoba po drugiej stronie stołu miałaby problem, żeby z nami porozmawiać. To jednak nie koniec wskazówek. Lampa nie powinna też przeszkadzać podczas sprzątania czy zbierania naczyń ze stołu, więc warto zamontować ją wyżej zasięgu wzroku, ale kiedy stoimy przy stole. Dodatkowo lampa nie powinna być też zbyt duża. Pamiętaj, aby zachować margines między końcem stołu a lampą, ważne też, aby zamontować ją nad środkiem stołu, wtedy będzie wyglądała symetrycznie i elegancko.

Jaką lampę wybrać do jadalni?

Wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzone jest Twoje wnętrze. Do aranżacji klasycznych warto wybrać tradycyjne żyrandole. Do wnętrz industrialnych lampy z betonu lub metalowych prętów. Do nowoczesnych wnętrz z kolei pasują lampy ze szkła. Jakie lampy kupić do stylu skandynawskiego? Sprawdzą się tutaj modele ze szkła, metalu i drewna. Ważne jednak, by były zachowane w jasnych kolorach, które powinny królować we wnętrzach scandi.

Dodatkowe oświetlenie jadalni

Oprócz nowoczesnego oświetlenia sufitowego i wiszącego warto pomyśleć także o dodatkowej lampie stołowej lub podłogowej. Oczywiście nie chodzi o to, by lampę stołową stawiać na stole. Ale jeśli obok stołu masz komodę lub szerszy parapet, ustaw tam taką lampę, a kojący nastrój podczas romantycznej kolacji masz już zagwarantowany.