Jakie żyrandole będą pasować najlepiej do pokoju?

0
1651
Żyrandol i oświetlenie w pokoju nowoczesnym

Z czym kojarzy Ci się żyrandol? Czy cały czas jest to dla Ciebie synonim przepychu, który w Twojej głowie pasuje tylko do pałacowego wnętrza? Czas zerwać z tym przekonaniem. Owszem, współczesne modele żyrandoli to mnóstwo inspiracji sprzed lat, które cały czas zachwycają swoją klasą i elegancją, ale to również nowoczesne, designerskie formy, które z pewnością przypadną Ci do gustu.

Co warto wiedzieć przed zakupem żyrandola?

Żyrandol może być bardzo ciekawą i wyrazistą ozdobą Twojej aranżacji, ale będzie zachwycał tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio dobrany do wnętrza. Warto więc zapoznać się z kilkoma informacjami, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

 • Po pierwsze, najważniejsze jest to, by wielość żyrandola została dopasowana do wielkości pomieszczenia. Im większa przestrzeń, tym bardziej obszerny może być żyrandol. Dla ułatwienia przedstawiamy krótki wzór, którym można sugerować się przy wyborze oświetlenia.
  Szerokość oraz wysokość pokoju należy podzielić przez 30. Obie wartości dodać do siebie i całość pomnożyć przez 2,5. Wynik to sugerowana szerokość żyrandola.
  Np.
  Szerokość pomieszczenia: 400cm / 30 = 13,33
  długość pomieszczenia: 450cm / 30 = 15
  13,33 + 15 = 28,33
  28,33×2,5= 70,82
  W pomieszczeniu o wymiarach 400 x 450 żyrandol powinien mieć ok. 70 cm szerokości.
 • Należy pamiętać również o jego wysokości. Żyrandol nie powinien przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Powinien być zamontowany minimum 200cm nad podłogą.
  Wyjątkiem jest żyrandol zamontowany nad stołem. W takim przypadku powinien wisieć on ok. 70 cm nad blatem. Szerokość takiego żyrandola powinna być ok. 30cm mniejsza od szerokości stołu.

RADA PROJEKTANTA: Nie masz pewności, jakiej wielkości żyrandol kupić? Lepiej wygląda model odrobinę za duży, niż za mały, zaryzykuj więc wybierając odrobinę większe oprawy.

 • Ostatnim, technicznym aspektem, na który chcemy zwrócić uwagę jest ilość źródeł światła oraz moc natężenia. Im większe pomieszczenie, tym więcej ramion może mieć żyrandol. Pozwala to na efektywne oświetlenie dużych powierzchni, bez problemu zacienionych miejsc.
  Nie należy jednak przesadzać w żadną stronę. Jeśli żyrandol posiada dużo źródeł światła, nie warto montować w nim zbyt mocnych żarówek. Wystarczą te o mocy 40W, a nawet 25W. W końcu trzeba pamiętać o tym, że włączonych będzie kilka żarówek jednocześnie, więc ich natężenie skumuluje się.

Eklektyczny miszmasz w żyrandolach

Czyli, to co najbardziej lubimy w żyrandolach. Pozornie klasyczne i pasujące do jasno określonych, stonowanych wnętrz, dobrze czują się także w aranżacjach nowoczesnych. Klasyczny żyrandol zamontowany we współczesnym, minimalistycznym salonie wygląda naprawdę zjawiskowo. Naszym ulubionym zestawieniem są kryształowe modele w nowoczesnych wnętrzach pełnych szkła. Takie połączenie to przepiękna gra światła, którą można obserwować zarówno wieczorem, jak i za dnia.

Podobnie działa to również w drugą stronę. Klasyczne wnętrze, w którym znajdzie się żyrandol o nowoczesnej formie, nabierze nowego, lekko uwspółcześnionego wyrazu. Taka oryginalna aranżacja to dobry wybór dla osób, które cenią nieszablonowe rozwiązania w dobrym stylu.

Czas na krótki przegląd żyrandoli

Jesteśmy ciekawi, które z przestawionych opraw najbardziej przypadną Ci do gustu. Naszym celem było wybranie najbardziej różnorodnych modeli, aby nie pozostawić wątpliwości, że w aktualnej ofercie żyrandoli każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, nie tylko do klasycznego wnętrza.

Wszystkie poniższe żyrandole znajdziesz w sklepie LumiGO.pl

żyrandol klasyczny ze świecznikami nad stół

Żyrandol do białej kuchni nad blat lub wyspę

Nowoczesny żyrandol do pokoju

Elegancki żyrandol nowoczesny z abażurami nad stołem