Nowoczesne oświetlenie LED – gdzie znajdzie zastosowanie?

0
1778
Żarówka led z ciekawymi żarinkami dekoracyjna

LED to tak naprawdę dioda elektroluminescencyjna. Jest wynalazkiem z lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka juniora, zatem jest to całkiem młode odkrycie. Mimo tego zyskała ona bardzo dużą popularność wśród użytkowników ze względu na jej uniwersalność, a także mocne, wyraźne światło dochodzące ze źródła diody. Niepodważalną zaletą LED-ów jest ich energooszczędność oraz zdecydowanie większa trwałość od zwykłych żarówek. Dzięki temu coraz więcej osób sięga po właśnie takie rozwiązaniu przy wyborze oświetlenia do domowych pomieszczeń.

Zastosowanie we wnętrzach i oświetleniu

LED-y chętnie wybierane są jako oświetlenie sufitowe, szczególnie w nowoczesnych aranżacjach. Warty uwagi jest kinkiet Olympia 45 od firmy Maytoni. Jego kształt oraz wykorzystanie wzorów geometrycznych, w tym przypadku okręgów, przyciąga wzrok już od pierwszej chwili ujrzenia tej awangardowej lampy. Jest ona bardzo efektowna i pasuje idealnie do wnętrz w stylu hi-tech. Można ja wręcz nazwać nowinką techniczną. Z pewnością stanie się docenianym elementem dekoracji wnętrza.

Do oświetlenia łazienki najczęściej stosowane są diody ledowe. To właśnie od dają wyraźne, jasne światło tak potrzebne w pomieszczeniach o ograniczonym dostępie światła dziennego. Propozycją nie do odrzucenia jest podłużny kinkiet Kurba wyprodukowany przez firmę Endon. Jego biała tekstura i ledowe źródło światła o neutralnej barwie doskonale dopasują się do nowoczesnych aranżacji w łazience. Jest to lekko zakrzywiona, minimalistyczna lampa, lecz wystarczająca, aby umieścić ją nad lustrem, by ułatwić wykonanie porannego makijażu.

ciekawy kinkiet od firmy nordlux

(Biały kinkiet Explore – Nordlux)

LED-y umieszczane są również często w korytarzach, hallach czy poczekalniach. W formie plafonu pasują do tych wnętrz idealnie. Takie minimalistyczne połączenie estetyki z funkcjonalnością znaleźć można w okrągłym plafonie Mallon LED firmy Astro. Jego zaleta jest odporność na wilgoć, co nie przeszkadza w umieszczeniu go na przykład na klatce schodowej. Jego światło nie razi w oczy, dzięki zastosowaniu klosza z mlecznego szkła, niemniej jednak spełnia on swoją rolę wzorowo. Wykorzystano do jego konstrukcji nowoczesnych materiałów, bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Jest on idealnym oświetleniem nowoczesnych pomieszczeń.

ciekawe ozdoby świetlne dla ludzi

Kolejnym zastosowaniem diod ledowych są oczka sufitowe. Te małe, często niepozorne lampy nadają się do dodatkowego oświetlenia wnętrza, aby podkreślić pewne detale dekoracyjne. Mogą być montowane w pojedynkę, lecz dopiero w zestawie efekt wywierany na odbiorcy jest nie do opisania. Oczko sufitowe Samos Square LED również od firmy i producenta Astro Lighting pasuje do jasnych, współczesnych aranżacji, gdzie doskonale współgra z białym sufitem. Dzięki temu wnętrze wydaje się być zdecydowanie harmonijne i spójne. Pasuje do przedpokoju, w którym jest potrzeba oświetlenia dużej szafy, ale nie tylko, można umieścić je również w przedpokoju, a nawet w salonie. Matowe wykończenie dodaje uroku temu maleństwu.

Jak można zauważyć różnorodne lampy mogą zawierać LED-y. Głównie stosowane są jako innowacyjne rozwiązania, lecz coraz częściej goszczą w domach użytkowników i sprawdzają się tam bez jakichkolwiek zarzutów.