Ozonowanie mieszkań, ozonowanie samochodów, neutralizacja zapachów ozonem – te zabiegi zyskują coraz większą popularność. Jakie oferują korzyści? Kiedy i po co je wykonać? Jaka jest cena ozonowania w Warszawie? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
W tym artykule:
- Czym jest ozon i skąd się bierze?
- Jak działa ozonowanie?
- Czy ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczne?
- Ile kosztuje ozonowanie w Warszawie?
Ozonowanie jest jedną z metod dezynfekcji, której celem jest neutralizacja zagrożenia mikrobiologicznego. Dezynfekcja chroni przed niebezpieczeństwem związanym z infekcjami wirusowymi, skażeniem bakteryjnym czy obecnością zarodników grzybów. Ale dodatkową korzyścią z ozonowania jest również skuteczna neutralizacja nawet tych zapachów, które powszechnie uważane są z wyjątkowo nieprzyjemne lub trudne do usunięcia.
Czym jest ozon i skąd się bierze?
Ozon to naturalna substancja, która w przyrodzie występuje w stanie gazowym. Składa się z trzech atomów tlenu, co zapewnia jej wysoką reaktywność. Trzeci nadmiarowy atom łatwo odłącza się i reaguje z innymi cząsteczkami w procesie utleniania. Żywe organizmy zostają w ten sposób zlikwidowane, a związki aromatyczne – rozbite, dzięki czemu ozonowanie nie maskuje zapachów, lecz po prostu je likwiduje na poziomie atomowym.
Ozon w naturze w największym stężeniu występuje wysoko w atmosferze, gdzie absorbuje szkodliwe promieniowanie UV. Na powierzchni globu ozonu zwykle jest niewiele. Najwięcej generują go wyładowania atmosferyczne, a ten charakterystyczny zapach po burzy, to właśnie zapach ozonu. W zabiegach ozonowania stosuje się specjalistyczne urządzenia, które generują tritlen również za pomocą wyładowań elektrycznych.
Jak działa ozonowanie?
Wiemy już, w jaki sposób ozonowanie likwiduje zapachy: poprzez rozbijanie cząsteczek aromatycznych za pomocą reaktywnego atomu tlenu. W ten sposób szybko i skutecznie można pozbyć się nawet tak silnych woni, jak:
– spalenizna po pożarze,
– dym papierosowy,
– odór zwierząt,
– smród odchodów,
– zapachy chemikaliów.
Na mikroorganizmy ozonowanie działa niszcząco poprzez utlenianie zewnętrznych warstw ich komórek. W wyniku tego giną bakterie i wirusy (w tym grypy i najprawdopodobniej także SARS-Cov-2) oraz neutralizowane są zarodniki grzybów. Ponadto ozonowanie usuwa także alergeny, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergię.
Czy ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczne?
Wiele osób zastanawia się, czy ozonowanie jest bezpieczne? W końcu używana do zabiegu substancja, pomimo tego, że jest pochodzenia naturalnego, wykazuje przecież działanie toksyczne, czemu zawdzięcza swoje właściwości odkażające. Okazuje się jednak, że i w tym przypadku truciznę czyni dawka.
Ozon w stężeniach roboczych działa drażniąco na układ oddechowy człowieka. Dlatego podczas zabiegu w pomieszczeniach mogą przebywać wyłącznie osoby w pełnych, atestowanych maskach gazowych. Ponadto tritlen może wchodzić w reakcje z niektórymi materiałami, dlatego zaleca się usunięcie z pomieszczeń kwiatów czy dzieł sztuki. Po zakończeniu zabiegu każde wnętrze jest gruntownie wietrzone, a stężenie ozonu monitorowane aż do uzyskania wartości zupełnie obojętnych dla ludzi i zwierząt. Jedynym zauważalnym efektem ozonowania, jest gruntowne odświeżenie pomieszczenia, które potęguje unoszący się zapach powietrza po letniej burzy.
Ile kosztuje ozonowanie w Warszawie?
Za ozonowanie mieszkania do 30 m2 w Warszawie trzeba zapłacić 200 zł. Zabieg można wykonać także na większym metrażu. To właśnie od łącznej powierzchni wszystkich pomieszczeń zależy ostateczna cena ozonowania. Dla przykładu oczyszczanie ozonem mieszkania o powierzchni 100 m2 to koszt rzędu 400 zł.