SOUNDSPACE = MUZYKA + SZTUKA
SOUNDSPACE to scena muzyczna ARTLOOP powstała głównie z myślą o miłośnikach muzyki alternatywnej bez ograniczeń gatunkowych. Program budowany jest w oparciu o wydarzenia z pogranicza sztuk i kontakt z artystami, którzy umiejętnie tworzą połączenia pomiędzy muzyką a sztukami performatywnymi, teatrem czy innymi sztukami wizualnymi. W programie przewidziane są zarówno koncerty, spektakle muzyczne, jak i eksperymenty audio-wizualne i inne działania z zakresu sztuki dźwiękowej. Do tej pory w ramach Soundspace wystąpili: Portishead, Laurie Anderson z performancem „Dirtday!”, Nouvelle Vague ze spektaklem „Dawn of Innocence”, Skalpel, Sławek Jaskułke z projektem „Chopin na 5 fortepianów”, Luomo, Pictorial Candi i Mary Komasa.
Do stworzenia autorskiego projektu kuratorskiego z pogranicza muzyki, sztuk wizualnych oraz sztuki dźwięku zaprosiliśmy Piotra Metza – uznanego dziennikarza muzycznego, który jest od 2 lat gościem Festiwalu i jego przyjacielem.
Kuratorka + producentka sekcji: Lena Dula
4.09.2015 | Klub Sfinks 700
ARTEXTRAVAGANZA prezentuje
EBONY BONES + CHICKS ON SPEED
Sekcja muzyczno-artystyczna ARTLOOP – Soundspace prezentuje niepowtarzalne wydarzenie pod nazwą: ARTEXTRAVAGANZA, które w nawiązaniu do hasła przewodniego festiwalu – Nocna Zmiana – eksploruje wątki na styku nocnego życia miasta, kultury klubowej, sztuki, kreacji i autokreacji. Zapraszamy do Klubu Sfinks, który od wielu lat stanowi miejsce spotkań bohemy, miłośników dobrej zabawy i wracamy do jego korzeni, czyli odważnego łączenia i synergii życia klubowego z życiem artystycznym. Na jedynych koncertach w Polsce wystąpią: legendarne performerki, kuratorki i aktywistki Chicks on Speed promujące nową płytę i show „Artstravaganza” oraz charyzmatyczna, transgatunkowa Ebony Bones. Występom będą towarzyszyły działania dj-skie [Mack, Dark Smile Fam (Preemo&Kayka), Dia].
ARTEXTRAVAGANZA to także okazja do przebieranek i metamorfoz zainspirowanych hasłem przewodnim wydarzenia oraz wyjątkowym, eklektycznym stylem naszych gwiazd, które wcielają w życie ideę artystycznej ekstrawagancji.
SCENA / LINE UP:
22.00-24.00 Jemek Jemowit
24.00-01.00 Chicks On Speed
01.20-2.30 Ebony Bones!
FONTANNA / LINE UP:
22.00-00.30 Mack
00.30-02.30 Dark Smile Fam (Preemo & Kayka)
02.30-05.00 Dia
Czas: 4.09.2015 | start godz. 22.00
Miejsce: Klub Sfinks 700 | Al. Mamuszki 1 | Sopot
Wstęp: 20-39 PLN
29 – przedsprzedaż do 3.09
20 – osoby przebrane w dniu wydarzenia
39 – w dniu wydarzenia
Bilety dostępne w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, a w dniu wydarzenia w Klubie Sfinks.
Informacje o artystach:
EBONY BONES
MILK & HONEY: PART 1 (RX-84)
Artystka Ebony Bones – brytyjska wokalistka i producentka o punkowym podejściu i karaibskich korzeniach czerpie z nadzwyczajnie szerokiej sieci wpływów, kierując się ciekawością oraz dynamicznym mieszaniem stylistyk i gatunków muzycznych. Ebony stała się globalnym obywatelem-trubadurem, współpracując i jeżdżąc w trasy z artystami i muzykami tak różnorodnymi jak Yoko Ono, Liquid Liquid’s Sal P, CeeLo Green, The Slits, Amadou & Mariam oraz muzycy z Symphony Orchestra of India. Po wydaniu Behold a Pale Horse w 2013 r. najnowszą perłą powstałą w tej kreatywnej kabinie pogłosowej jest kolejne EP: Milk & Honey: Part 1 (RX-84), czyli pulsujący mariaż surowego punk funku, smyczków disco podbijających groove oraz zapadających w pamięć śpiewnych melodii w numerach takich jak Oh Promise Land – wyrażającym współczesny dyskomfort w nowoczesnym świecie oraz apokaliptycznym dance punkowym hymnie Under The Blood Red Moon.
Więcej informacji:
www.iamebonybones.com
www.twitter.com/MISSEBONYBONES
www.vimeo.com/ebonybones
CHICKS ON SPEED
ARTSTRAVAGANZA
Pisarz Douglas Coupland opisuje nas, żyjących w post-Koonsowskim świecie, gdzie styl życia XXI wieku ma kuratorów, gdzie wszystko jest sztuką i każdy może być artystą, a nawet nie-sztuka domyślnie jest sztuką: ready-made! Prowokatorki w globtroterskim performansie, sztuce, muzyce, modzie i nowych mediach – Chicks on Speed (Alex Murray-Leslie i Melissa Logan) powracają z wymykającą się podziałom gatunkowym i zmieniającą formy ARTSTRAVAGANZĄ. Album oraz seria sześciu interaktywnych instrumentalnych aplikacji prezentują analogowe strategie rzemiosła połączone z cyfrową, ludzką interakcją z komputerem w zderzeniu muzyki pop, sztuki, aktywizmu i danych – ten album i międzynarodowa seria interaktywnych wystaw live-art i koncertów promujących ARTSTRAVAGANZĘ zapraszają publiczność Chicks on Speed do bycia PROSUMENTEM.
Współpraca muzyczna przy ARTSTRAVAGANZY obejmuje australijskiego dziennikarza i aktywistę Juliana Assange’a, filantropkę, prezeskę TBA21 i gwiazdę pop, księżniczkę Francescę von Habsburg, artystkę Yoko Ono, artystę performansu lat 60. i dyrektora centrum sztuki i mediów ZKM w Karlsruhe Petera Weible, singapurską artystkę Angie Seah, od dawna współpracującą z Chicks on Speed Anat Ben David oraz studentów kierunku Interface Cultures na Uniwersytecie Sztuki i Wzornictwa Przemysłowego w Linz.
Więcej informacji:
www.chicksonspeed.com
MACK – dj i promotor, od blisko dekady działa na scenie undergroundowej muzyki elektronicznej. Od 2007 roku prowadzi skupiający się na basowej muzyce sklep płytowy Mash-up Records. W 2009 roku założył pierwszy poważny polski label wydający dubstep – Moonshine Recordings, rok później kolejny skupiający się na głębokich brzmieniach – New Moon Recordings. Jest winylowym maniakiem z ciężką torbą pełną świeżych produkcji. Jego sety djskie to mieszanka ciężkiego basu, połamanych beatów i jamajskich brzmień.
DIA – niezwykle utalentowana i wszechstronna djka spełniająca się przede wszystkim w ciężkich odmianach drum’n’bassu i dubstepu oraz współczesnych pochodnych jazzu. Jej ostatnie sety klubowe to gwarancja tripu w gęsty od basu miejski mrok.
PREEMO – dj oraz promotor. od ponad 10 lat związany z trójmiejską sceną drum&bass. Członek czynnie działającego projektu Deeper Than Deep, który promuje muzykę drum & bass z pod znaku deep i minimal. Jego sety charakteryzują się eksperymentalnymi i głębokimi brzmieniami z dużą dawką hipnotyzującego basu. Kładzie ogromny nacisk na technikę mixowania i selekcję kawałków. https://soundcloud.com/preemo-dnb
KAYKA (Vocal) (METALHEADZ, INNERGROUND RECORDS, AUDIO PLANTS RECORDINGS)
Wokalistka, autorka tekstów. Jej historia z muzyką elektroniczną zaczęła się w roku 2012 i od tamtego czasu czynnie udziela się na polskiej scenie drum&bass, wspierając swoim wokalem sety Dj tj.: REZA, HATTI VATTI, PREEMO, GREEN ROSE, NATT. Ma na swoim koncie występy z cenionym producentem z Sardynii ARPxp oraz supporty przed światowego formatu gwiazdami, takimi jak Lenzman czy Marcus Intalex. Współpraca z DJ/Producentem REZĄ przyniosła nie tylko zagrane wspólnie imprezy, ale i owoc w postaci release’u wraz z ARPxp w legendarnym METALHEADZ (UK). Kolejna 12′ z jej wokalnym udziałem w utworze produkcji Natta pt. „Belief” ujrzy światło dzienne w lipcu br. Jej ostatnia kolaboracja z brazylijskim producentem DjRusty pojawi się jeszcze w tym roku nakładem wytwórni Innerground Records.
www.facebook.com/kaykavocal
WIEŻA CIŚNIEŃ
autorski projekt Piotra Metza
Czas:
3.09 | godz. 18.00 | inauguracja projektu
3-4.09 | godz. 18.00-24.00
5-6.09 | godz. 16.00-24.00
Miejsce: Dom z Wieżą na ul. Goyki 3
3.09 – 18.30 – Wojtek Mazolewski + Piotr Metz – wywiad ilustrowany muzyką
5.09 – 20.00 – Lilly Hates Roses akustycznie
5.09 – 21.00 – Terrific Sunday akustycznie
6.09 – 21.00 – So Flow akustycznie
W ramach projektu „Wieża Ciśnień” z rozbrajającą szczerością i budzącą szacunek pasją Piotr Metz opowiada o „zbieraniu audiofilskich znaczków”. Wkraczamy w przestrzeń dizajnerskich odtwarzaczy, rzadkich nośników i plątaniny kabli, którymi podróżują dźwięki stymulujące wyobraźnię tego uznanego dziennikarza i kolekcjonera. Piotr Metz przenosi nas do krainy cudowności, w której magami i przewodnikami są ponadczasowi, genialni dizajnerzy – m.in. Bob Carver czy David Gammon – twórca Transcribera – futurystycznego gramofonu ze szkła i metalu, duńscy mistrzowie wyrafinowanego minimalizmu z Bang&Olufsen, innowatorzy z SAE [Scientific Audio Electronics], Mario Bellini i wielu innych. To tu zaczyna się opowieść o magnetofonach szpulowych typu Technicsa RS-1500, Akai GX-77, Pioneer RT-707, kwadrofonicznych albumach, rackach uginających się pod ciężarem rarytasów hi fi, płytach wizyjnych wyglądających jak przeskalowane dyskietki komputerowe, morderczym śledzeniu na ebay’u aukcji dla wtajemniczonych, którzy za wszelką ceną chcą pozyskać upatrzony nośnik czy odtwarzacz. Piotr Metz nie ukrywa, że ma wszystkie dostępne na świecie nośniki i z ujmującą czułością bierze do ręki kolejny kultowy, kolekcjonerski obiekt, który powstał na przecięciu formy przemysłowej i muzyki, która tak go fascynuje.
Wieża Ciśnień to żywe miejsce spotkania z nietypowymi nośnikami i odtwarzaczami, prywatne, domowe, osobliwe muzeum zaaranżowane tu i teraz, w opuszczonym domu na ul. Goyki 3 w Sopocie, tylko na 4 dni trwania 04 ARTLOOP Festival.
Wieża Ciśnień to także dom wypełniony muzyką alternatywną na Stopklatce czyli klatce schodowej. To tu wystąpią na specjalne zaproszenie Piotra Metza w akustycznych odsłonach Wojtek Mazolewski, Lilly Hates Roses, Terrific Sunday, So Flow.
Wraz z zapadaniem nocy w Wieży Ciśnień, zgodnie z dynamiką Nocnej Zmiany, pojawia się co raz więcej aktywności, spontanicznych zdarzeń i niecodziennych opowieści – m.in. o legendarnych muzykach jak David Bowie, Rolling Stones, Pink Floyd czy The Beatles. W niezobowiązującej atmosferze obejrzycie oryginalne okładki płyt autorstwa Warhola [jako kolejny przejaw kolekcjonerskiej gorączki naszego kuratora] i instalacje z puszek po zupach Campbella w WARHOL ROOM, wysłuchacie akustycznych występów zaprzyjaźnionych artystów na STOPKLATCE, natkniecie się na slajdy i prezentacje filmowe i całą masę bananów…. Przede wszystkim jednak zapoznacie się z ikonami hi fi, wśród których znajduje się m.in. wieża Nakamichi System One wzorowana na czarnym monolicie z filmu „2001 Odyseja kosmiczna”, piramidalny wzmacniacz MOCY Yamaha B-6 z pomysłem skradzionym Bobowi Carverovi czy rewolucyjny, niezwykle ergonomiczny magnetofon TC-800 Yamahy projektu Belliniego – mroczny przedmiot pożądania z „Hi Fi News”.
Program wydarzenia będzie na bieżąco podawany i aktualizowany na
www.facebook.com/artloop
Kurator: Piotr Metz
Współpraca kuratorska + produkcja: Lena Dula
Koordynacja: Anna Kobierska